ابزار کاربر

ابزار سایت


terminal:s:ssh-to-connect-to-remote-server-linux

نحوه استفاده از SSH برای اتصال به سرور از راه دور در لینوکس

مقدمه

دسترسی به کامپیوترها از راه دور از مدت‌ها پیش به یک ضرورت تبدیل شده بود و ما به سختی می‌توانیم تصور کنیم که اگر نتوانیم کامپیوترها را از مکان‌های راه دور کنترل کنیم چگونه می‌شد. بسته به سیستم عاملی که در حال اجرا هستید، روش های زیادی برای برقراری ارتباط با یک دستگاه راه دور وجود دارد، اما دو پروتکل پرکاربرد عبارتند از:

 • پوسته امن (SSH) برای کامپیوترهای مبتنی بر لینوکس
 • پروتکل دسکتاپ از راه دور (RDP) برای کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز

این دو پروتکل از برنامه های کاربردی سرویس گیرنده و سرور برای برقراری ارتباط از راه دور استفاده می کنند. این ابزارها به شما این امکان را می‌دهند که به رایانه‌های دیگر دسترسی پیدا کرده و از راه دور آن‌ها را مدیریت کنید، فایل‌ها را انتقال دهید و تقریباً هر کاری را که می‌توانید انجام دهید، در حالی که به صورت فیزیکی جلوی دستگاه نشسته‌اید، انجام دهید.

هرگونه سوال و مشکل در ارتباط با این موضوع را میتوانید در انجمن مطرح نمایید

پیش نیازها

قبل از اینکه بتوانید یک پروتکل دسکتاپ از راه دور ایمن با یک کامپیوتر راه دور ایجاد کنید، چند الزام اساسی وجود دارد که باید رعایت کنید:

 • رایانه راه دور باید همیشه روشن باشد و اتصال شبکه داشته باشد.
 • برنامه های سرویس گیرنده و سرور باید نصب و فعال شوند.
 • شما به آدرس IP یا نام دستگاه راه دوری که می خواهید به آن متصل شوید نیاز دارید.
 • برای دسترسی به رایانه راه دور باید مجوزهای لازم را داشته باشید.
 • تنظیمات فایروال باید اجازه اتصال از راه دور را بدهد.

SSH چیست؟

Secure Shell که گاهی به آن Secure Socket Shell نیز گفته می شود، پروتکلی است که به شما امکان می دهد با استفاده از یک رابط مبتنی بر متن، به طور ایمن به یک کامپیوتر راه دور یا یک سرور متصل شوید.

هنگامی که یک اتصال SSH ایمن برقرار شد، شما می توانید با تایپ دستورات در کلاینت در رایانه محلی خود سرور را دستکاری کنید.

مدیران سیستم و شبکه بیشتر از این پروتکل استفاده می کنند و همچنین هرکسی که نیاز به مدیریت یک کامپیوتر از راه دور به شیوه ای بسیار امن دارد.

نحوه اتصال از طریق SSH

برای انجام این کار:

 1. ترمینال را روی دستگاه خود باز کنید و دستور زیر را اجرا کنید: ssh your_username@host_ip_address اگر نام کاربری در دستگاه محلی شما با نام کاربری در سروری که می‌خواهید به آن متصل شوید مطابقت دارد، می‌توانید فقط تایپ کنید: ssh host_ip_address و Enter را بزنید.
 2. رمز عبور خود را وارد کرده و Enter را بزنید. توجه داشته باشید که هنگام تایپ هیچ بازخوردی روی صفحه نمایش دریافت نخواهید کرد. اگر رمز عبور خود را جای‌گذاری می‌کنید، مطمئن شوید که در یک فایل متنی ذخیره شده است.
 3. هنگامی که برای اولین بار به یک سرور متصل می شوید، از شما می پرسد که آیا می خواهید به اتصال خود ادامه دهید یا خیر. فقط yes را تایپ کرده و Enter را بزنید. این پیام فقط این بار ظاهر می شود زیرا سرور راه دور در دستگاه محلی شما شناسایی نشده است.
 4. اکنون یک کلید ECDSA اضافه شده است و شما به سرور راه دور متصل هستید

اگر رایانه ای که می خواهید از راه دور به آن متصل شوید در همان شبکه است، بهتر است به جای آدرس IP عمومی از آدرس IP خصوصی استفاده کنید. در غیر این صورت، باید فقط از آدرس IP عمومی استفاده کنید. علاوه بر این، مطمئن شوید که می‌دانید پورت TCP صحیح OpenSSH برای درخواست‌های اتصال به آن گوش می‌دهد و تنظیمات ارسال پورت درست است. اگر کسی پیکربندی فایل sshd_config را تغییر نداد، پورت پیش‌فرض 22 است. همچنین می توانید شماره پورت را بعد از آدرس IP میزبان اضافه کنید.

در اینجا نمونه ای از درخواست اتصال با استفاده از سرویس گیرنده OpenSSH است. شماره پورت را نیز مشخص می کنیم:

username@machine:~$ ssh phoenix@185.52.53.222 –p7654 
phoenix@185.52.53.222’s password:
 
The authenticity of host '185.52.53.222 (185.52.53.222)' can't be established. ECDSA key fingerprint is SHA256:9lyrpzo5Yo1EQAS2QeHy9xKceHFH8F8W6kp7EX2O3Ps. Are you sure you want to continue connecting (yes/no)? yes
Warning: Permanently added ' 185.52.53.222' (ECDSA) to the list of known hosts. 
 
username@host:~$

اکنون می توانید با استفاده از ترمینال خود یک ماشین راه دور را مدیریت و کنترل کنید. اگر در اتصال به سرور راه دور مشکل دارید، مطمئن شوید که:

آدرس IP دستگاه راه دور صحیح است. پورتی که SSH به آن گوش می دهد توسط فایروال مسدود نشده یا به اشتباه ارسال شده است. نام کاربری و رمز عبور شما صحیح است. نرم افزار SSH به درستی نصب شده است.

terminal/s/ssh-to-connect-to-remote-server-linux.txt · آخرین ویرایش: 2022/10/18 22:50 توسط phoenix_wiki

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki