ابزار کاربر

ابزار سایت


tutorials:other:things_to_do_after_installing_opensuse

۲۱ قدم اولیه بعد از نصب OpenSUSE

OpenSUSE یکی از قدیمی ترین توزیع های لینوکس است. این یک توزیع انتخابی برای بسیاری از توسعه دهندگان، sysadmin ها و همچنین کاربران متوسط ​​لینوکس است. بنابراین، در این پست، 21 مورد ضروری را که باید پس از نصب OpenSUSE انجام دهید را بررسی خواهیم کرد!

قدم اول: به روز رسانی سیستم

پس از نصب هر توزیع، نه فقط OpenSUSE، توصیه می شود سیستم را به روز کنید تا از جدیدترین و بهترین ویژگی ها استفاده کنید.

در OpenSUSE از دستور زیر برای به روز رسانی سیستم استفاده می شود:

sudo zypper ref && sudo zypper up

همچنین، اگر OpenSUSE Tumbleweed را اجرا می کنید، که یک توزیع رولینگ است، حتماً دستور زیر را اجرا کنید تا مطمئن شوید که نسخه توزیع شما به روز است:

sudo zypper ref && sudo zypper dup

قدوم دوم: ساخت Snapshot

کاربران لینوکس به خاطر اشتیاقشان به سرهم‌کردن توزیع‌ها معروف هستند. با این حال، قبل از انجام هر گونه تغییر در تنظیمات سیستم، مطمئن شوید که یک نسخه پشتیبان از سیستم خود داشته باشید. OpenSUSE یکی از بهترین توزیع‌های لینوکس در این زمینه است زیرا به شما امکان می‌دهد چندین Snapshot از سیستم با سیستم فایل BTRFS خود ایجاد کنید. ما می توانیم یک Snapshot سیستم با موارد زیر ایجاد کنیم:

Yast → Filesystem Snapshots → Create → Fill in the fields → OK

اکنون، اگر هنگام انجام این کارها پس از نصب OpenSUSE، مشکلی برای سیستم شما پیش بیاید، همیشه می توانید به حالت کار برگردید.

قدوم سوم: نصب درایور

درایورها برای هر سیستمی ضروری هستند، زیرا به سیستم اجازه می دهند تا از سخت افزار به طور کامل استفاده کند. به عنوان مثال، درایور کارت گرافیک Nvidia را می توان به راحتی با یک کلیک OpenSUSE Community نصب کرد. اگر نمی دانید کدام درایور را نصب کنید، با اجرای دستور زیر مطمئن شوید که مدل کارت گرافیک خود را دریافت کنید:

sudo hwinfo --gfxcard | grep Model

پس از بازیابی مدل کارت گرافیک، آن را در وب سایت Nvidia جستجو کنید تا نسخه درایور مورد نیاز خود را بیابید. برای کارت‌های گرافیک جدیدتر باید 400+ و برای کارت‌های قدیمی‌تر 300+ باشد. در مورد من، Nvidia GeForce GTX 1650 من متعلق به دسته 600+ GeForce است و من به درایور نسخه 400+ نیاز دارم.نحوه نصب کارت گرافیک انویدیا می‌توانید از پیوندهای زیر برای نصب درایور با یک کلیک استفاده کنید یا اگر این دکمه‌ها کار نمی‌کنند، از انجمن OpenSUSE Community بازدید کنید. برای نصب درایورها، فایل را با Yast باز کنید.

NVIDIA GeForce 600+ (driver version 400+)

NVIDIA driver GeForce 400+ (driver version 300+)

NVIDIA GeForce 8xxx+ (driver version 300+)

نصب درایور وای فای

در بیشتر مواقع وای فای کار می کند. در این موارد می‌توانید کارت بی‌سیم خود را با استفاده از ویجت NetworkManagement که در سیستم خود در حال اجرا است، پیکربندی کنید.

پیدا کردن چیپست

اولین قدم این است که این دستور را اجرا کنید تا بفهمید کدام چیپست روی کارت است. چیپست چیزی است که اهمیت دارد، ساخت و مدل دستگاه اساساً اهمیتی ندارد.

hwinfo --wlan --short

اکنون که می دانید چه چیپست روی کارت شما قرار دارد، می توانید شروع به کشف آنچه برای کارکرد چیپ ست در openSUSE نیاز است شروع کنید - معمولاً فقط باید یک درایور را نصب کنید.

نصب چیپست

هسته لینوکس به طور پیش فرض با درایور brcm80211 عرضه می شود. این درایور bcm4313, bcm43224, bcm43224, bcm43225, bcm4329, bcm4330, bcm4334, bcm43241, bcm43235 (>= rev 3), bcm43236 (>= bcm3, bcm4, bcm3=rev 3), bcm43236 (>= rev23, bcm4>) 42. اگر با درایور بالا با مشکل مواجه شدید و یکی از چیپست‌های زیر را دارید: bcm4312, bcm4313, bcm4321, bcm4322, bcm43224, bcm43225, bcm43227, bcm43228, ممکن است بخواهید درایور اختصاصی را نصب کنید (package broadcom-wladcom: -wl) در مخزن نرم افزار Packman موجود است.

چیپست قدیمی

اگر تراشه Broadcom قدیمی‌تری دارید که توسط درایور b43 با مهندسی معکوس رایگان پشتیبانی می‌شود، به عنوان مثال: bcm4303، bcm4306، bcm4309، bcm4311، bcm4318، فقط باید سفت‌افزار را نصب کنید. این به سادگی با اجرای این دستور و راه اندازی مجدد پس از آن خودکار می شود (مطمئن شوید که بسته b43-fwcutter نصب شده است و هنگام اجرای دستور آنلاین هستید):

install_bcm43xx_firmware

چیپست Atheros

تمام چیپست های بی سیم خود در هسته اصلی لینوکس از طریق درایورهای ath5k و ath9k کار می کند، بنابراین اکثر کارت های atheros باید فقط کار کنند.

چیپست Intel

اینتل به خوبی با توسعه دهندگان هسته لینوکس همکاری می کند و تمام تراشه های وای فای اینتل باید کار کنند.

قدم چهارم:نصب کدکهای تصویری و صوتی

کدک ها به شما این امکان را می دهند که فرمت های رسانه های مختلف را در دستگاه لینوکس خود پخش کنید. آنها به طور پیش فرض به دلیل برخی نگرانی های قانونی شامل نمی شوند. برای اینکه بتوانید تمام فایل های رسانه ای محبوب را پخش کنید، توصیه می کنم این کدک های اضافی را نصب کنید. یک بار دیگر می‌توانیم آنها را با یک کلیک نصب و با استفاده از دکمه‌های زیر نصب کنیم. اگر برخی از این دکمه ها کار نمی کنند، از وب سایت OpenSUSE Community بازدید کنید.

KDE Codecs

GNOME Codecs

قدم پنجم:افزودن مخازن Packman

به طور پیش فرض، OpenSUSE فقط بسته های رسمی موجود در مخازن را دارد. با این حال، لیست پیش‌فرض بسته‌ها محدود است و احتمالاً همه چیزهایی را که نیاز دارید پیدا نخواهید کرد. می توانیم مخزن Pakman را با Yast اضافه کنیم:

Yast → Software Repositories → Add → Select Community Repositories → Next → Select Packman Repository → OK

از طرف دیگر، می توانید مخزن Pakman را از خط فرمان اضافه کنید:

Tumbleweed

sudo zypper ar -cfp 90 https://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/packman/suse/openSUSE_Tumbleweed/ packman

Leap

sudo zypper ar -cfp 90 'https://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/packman/suse/openSUSE_Leap_$releasever/' packman

در نهایت، برای اعمال تغییرات بدون توجه به اینکه از خط فرمان یا Yast استفاده می‌کنید، اجرا کنید:

sudo zypper dup --from packman --allow-vendor-change

قدم ششم:نصب فونتهای فارسی و مایکروسافت

فونت های مایکروسافت

مانند کدک ها، فونت های مایکروسافت نیز از پیش نصب نشده اند. عدم وجود فونت های مایکروسافت (مانند Arial، Times New Roman، Comic Sans) احتمالاً در صورت کار مکرر با فایل های مایکروسافت آفیس، مشکلاتی را برای شما ایجاد می کند. ما می توانیم همه آنها را از مخزن Packman که قبلاً اضافه شده است نصب کنیم:

Yast → Software Management → جستجوی fetchmsttfonts → Right-click → Install → Accept

فونت های فارسی

نصب فونتهای فارسی برای این منظور دستور زیر را در ترمینال تایپ کنید

sudo zypper install git &&git clone https://github.com/fzerorubigd/persian-fonts-linux.git &&cd persian-fonts-linux/ &&./farsifonts.sh

در صفحه که باز میشود عدد ۳۸ را تایپ و اینتر بزنید و در مرحله آخر عدد ۱ را وارد کنید

قدم هفتم:کاهش Swapiness

یکی از راه‌های افزایش عملکرد سیستم، کاهش Swapiness است. این ویژگی سیستم لینوکس شما را مجبور می کند به جای هارد دیسک از رم شما استفاده کند. اگر با swap لینوکس آشنایی ندارید، مقاله ما را در مورد Swap و Swapiness بررسی کنید. swap چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

مقدار جابه‌جایی فعلی را با اجرای زیر بررسی کنید:

cat /proc/sys/vm/swappiness # 60 (default)

/etc/sysctl.conf را برای ویرایش باز کنید:

sudo nano /etc/sysctl.conf

vm.swappiness=10 را در پایان اضافه کنید و فایل را ذخیره کنید. سپس CTRL + O را برای نوشتن تغییرات و CTRL + X را برای خروج از نانو فشار دهید. سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید و مقدار swappiness را بررسی کنید:

cat /proc/sys/vm/swappiness # 10

قدم هشتم:تاخیر GRUB را غیرفعال کنید

شروع سیستم با OpenSUSE منوی GRUB را هر بار نشان می دهد که از شما می خواهد سیستم را برای بوت شدن انتخاب کنید یا 8 ثانیه صبر کنید. اگر OpenSUSE تنها سیستم در دستگاه شما است، منطقی است که منو را از نمایش در هنگام بوت حذف کنید

 Yast → Boot Loader → Bootloader Options → Set timeout to 0 → OK

در صورتی که با سیستم خود مشکلی دارید و برای مثال برای بوت شدن از هسته قدیمی باید منوی GRUB را فراخوانی کنید، کلید Shift را در هنگام بوت نگه دارید و منوی GRUB را مشاهده خواهید کرد.

قدم نهم:فعال کردن دبل کلیک

Plasma 5 به طور پیش فرض فایل ها/پوشه ها را با یک کلیک باز می کند. با این حال، اکثر مردم (از جمله من) دوبار کلیک را ترجیح می دهند که می تواند در تنظیمات فعال شود.

System Settings → Workspace Behavior → Enable “Click files or folders - Selects them”

قدم دهم:رنگ شب را روشن کنید

رنگ شب میزان نور آبی در شب را کاهش می دهد. این برای چشمان شما بهتر است و به شما کمک می کند راحت تر به خواب بروید. Night Color یک ویژگی داخلی دسکتاپ Plasma 5 است و فقط باید فعال شود:

System Settings → Display and Monitor → Night Color → Activate Night Color → Apply

قدم یازدهم:پخش کننده صوتی را نصب کنید

OpenSUSE شامل VLC به عنوان پخش کننده رسانه انتخابی خود است. VLC یک پخش کننده ویدیویی است که اتفاقاً از پخش رسانه های دیگر نیز پشتیبانی می کند. با این وجود، من ترجیح می‌دهم یک برنامه اختصاصی برای پخش فایل‌های صوتی نسبت به راه‌حل‌های «یک اندازه متناسب با همه» داشته باشم. وقتی صحبت از پخش‌کننده‌های صوتی می‌شود، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما یکی از موارد مورد علاقه من همیشه پخش‌کننده موسیقی G4music بوده است.که در اینجا طریقه نصب اون رو توضیح دادم

قدم دوازدهم:نصب آفیس لینوکس

این مرحله برای دوستانی است خیلی با ورد و اکسل مایکروسافت خیلی کار داردند چون لیبره آفیس روی این توزیع وجود ندارد و باید نصب کنید پس با دستور زیر اقدام به نصب برنامه فوق میکنیم

sudo zypper -y install libreoffice
tutorials/other/things_to_do_after_installing_opensuse.txt · آخرین ویرایش: 2023/06/21 21:29 توسط phoenix_wiki

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki