ابزار کاربر

ابزار سایت


terminal:d:dtrx-command-extraction-of-compressed-information

دستور dtrx ( استخراج اطلاعات فشرده )

این ابزار مخفف عبارت Do The Right Extraction بوده و هدف آن این است که دردسرهای دیگر نرم افزارهای آرشیو را نداشته باشد و بسادگی فایل ها را به فرمت های فشرده تبدیل کند. در واقع ابزار dtrx یک ابزار هوشمند جهت استخراج فایل های فشرده:tar,zip,cpio,rpm,deb,7z,gem و rar میباشد.این ابزار همچنین قابلیت تنظیم دسترسی ها را دارد و نیازی به چک کردن مجدد دسترسی فایل ها نیست.
میتوان اینطور در نظر گرفت که دستور dtrx جایگزینی برای دستوراتی همچون tar -zxvf و tar -xjf میباشد. همچنین میتوان از این دستور جهت decompress کردن فایل های فشرده bzip2,gzip و …. نیز استفاده نمود. بصورت پیش فرض ابزار dtrx دارای یک دایرکتوری اختصاصی است و همچنین permission ها را نیز ( از جمله permission denied ) ست میکند تا زمانیکه با کاربری که محتویات را extract کرده مواجه میشوید مطمئن باشید که owner میتواند همه فایل ها را بخواند یا بنویسد.

نصب ابزار dtrx

در توزیع های Debian,Ubuntu,Mint

sudo apt install dtrx

در توزیع های RHEL,CentOS,Fedora

sudo yum install dtrx

چطور از ابزار dtrx استفاده کنیم؟

Extract کردن یک فایل آرشیو

برای مثال من قصد دارم تا یک فایل آرشیو شده به نام phoenix.gz را با استفاده از ابزار dtrx استخراج نمایم. برای این منظور فقط دستور dtrx را بدون هیچ سوئیچ نوشته و سپس نام فایل آرشیو شده را مینویسیم.

dtrx phoenix.gz

Extract کردن چندین فایل آرشیو شده

فرض کنید شما فایل به نام dtrall.zip دارید که شامل فایل هایdtr.zip,dtr2.zip و dtrr3.zip میباشد که هر کدام نیز خود شامل فایل هایdrt1,dtr2 و dtr3 هستند. به جای اینکه بصورت دستی ابتدا فایل dtrall.zip را استخراج کرده و سپس هر یک از فایل های dtr1.zip,dtr2.zip و dtr3.zip را استخراج نمایید. میتوانید بصورت مستقیم با استفاده از ابزار dtrx و وارد کردن حرف a به ترتیب آنها را استخراج کنید در واقع ابزار dtrx فایل های تودرتو را بصورت بازگشتی استخراج میکند.

dtrx dtrall.zip

استخراج کردن آرشیو مشخص

فرض کنید در مثال قبل فقط دارید فایل dtrall.zip را استخراج کنید و به فایل های آرشیو شده درون آن کاری ندارید برای این منظور از حرف N استفاده نمایید

استخراج کردن هر لایه از آرشیو

در صورتیکه قصد دارید یک لایه مشخص از یک فایل آرشیو را استخراج کنید برای مثال اگر شما میخواهید لایه دوم یک فایل آرشیو شده را استخراج کنید نه لایه سوم آن را میتوانید از گزینه o در خروجی دستور dtrx استفاده نمایید به عنوان مثال فرض کنید فایل all.zip دارای دو فایل all1.zip و all2 میباشد که فایل all2.zip خود شامل فایل های:dtr1.zip,dtr2.zip و dtr3.zip است حال شما قصد دارید تا فایل all.zip و all1.zip را استخراج کنید امام نمیخواهید فایل های dtr1.zip,dtr2.zip و dtr3.zip را استخراج شوند برای این منظور شما میتوانید از گزینه های o و n در خروجی دستور dtrx استفاده کنید.

terminal/d/dtrx-command-extraction-of-compressed-information.txt · آخرین ویرایش: 2019/01/04 12:18 توسط phoenix

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki